HASAN ÇAPAN

Türkiye-Çin Arasındaki Köprü

Yabancı Basında Hasan ÇAPAN

CRI Tarafından Hasan ÇAPAN'la Yapılan Söyleşi (17 Temmuz 2008)

Image description 3 Nisan'da İstanbul'da Beijing Olimpiyat Oyunları'nın meşale koşusu yapıldı. Türkiye'deki Avrasya Şirketi'nin Genel Müdürü Hasan Çapan, meşaleyi taşıyanlardan biriydi. Kısa süre önce Çin'i ziyaret eden Çapan'la radyomuz için bir söyleşi yaptık... Beijing Olimpiyat Oyunları'nın meşalesini taşımaktan büyük gurur duyan Hasan Çapan şunları söyledi:

"Türkiye ve Çin dostluk, ekonomi ve kültür açısından son dönemlerde çok ciddi gelişmeler gösterdi. Ben de Çin'i seven bir işadamı olarak, kendi payıma düşen konularda, mümkün olduğu, elimden geldiği kadar, her iki ülkenin yakınlaşması için çalışmaktayım. Çin Halk Cumhuriyeti beni meşaleci olarak seçtiği için çok mutluyum, çok teşekkür ederim ve çok gurur duyuyorum. İki ülkenin ekonomik, kültürel, sosyal ve politik yakınlaşması için, elimden geldiğince, ömrümün sonuna kadar, bir elçi olarak, bir nefer olarak, bu iki ülkeyi seven bir insan olarak hep çalışacağım."

Olimpiyat meşalesini taşırken hissettiklerinden bahseden Çapan, duygularını şöyle ifade etti:

"Çok gurur verici, çok hayranlık verici. Türkiye'de olması, Türkiye'de çok coşkulu ve güzel geçmesi ve Türk insanının meşale taşıyıcılarına gösterdiği sevgi ve tezahürat, inanılmaz güzeldi. Bu da gösterdi ki, Türk insanı Çin'e çok sempatik, çok candan ve çok yürekten sevgi duyuyor. Ben en son taşıyıcı olarak, meşaleyi Taksim Meydanı'nın girişine, meşale yakıcıya teslim ettim. Çok güzel bir duygu. " Çapan, Beijing Olimpiyat Oyunları'nı ise şöyle değerlendiriyor:

"Olimpiyat, çok önemli bir evrensel, kötü düşünceleri ortadan kaldırıp, bütün insanları, bütün ırkçılığı, bütün siyasi düşünceleri kaynaştıran bir organizasyondur. Bunun Çin'de olması, çok güzel bir şey. Çin, zaten dünyada hep barış isteyen, barışa destek olan ve gelecekte dünya siyasetinin barışçı olmasını, tüm insanların, tüm ülkelerin kaynaşmasını kendi ülkesinde başarıyla uygulayacak bir ülkedir." Çapan'ın Avrasya Şirketi uzun zamandır Çin'le işbirliği içinde. Çin'le olan işbirliğinden söz ederken Çapan şunlara değindi:

"Çin'e 20 yıldır gelip gitmekteyim. Bu 20 yıl içerisinde birçok faaliyette bulundum. Ama en son yaptığımız, en güzel ve en büyük proje, başlamakta olan demiryolu, yani Eskişehir-İstanbul hızlı tren projesi. Bu proje, Çin'in desteği ve Türkiye'nin desteğiyle oluştu. İki ülkenin birbirine siyasi ve politik yakınlaşmasıyla meydana gelen bir projedir. Kredi anlaşmalarımız bitti. En kısa sürede temel atılacak ve inşaata başlayacağız. Projemiz şu anda en son aşamaya geldi. Bu olimpiyat sürecinden biraz sonra temel atma töreni yapılacak. Proje, iki yıl sonra tamamlanacak. Türkiye ve Çin, stratejik olarak gelecekte iki müttefik olacak. " "Türk sporcular Beijing Olimpiyat Oyunları'nda kaç madalya kazanabilir" sorusunu yönelttiğimiz Çapan şu cevabı verdi:

"Türkiye'nin şimdi en iyi olduğu spor dalları, halter, güreş ve futbol. Bunlarda madalyalar alacağımızı umut ediyorum. Tahmin ediyorum, iyi derece alacağız. Şu anda kesin söylemek doğru değil. Ama çok iyi derece alacağımıza eminim. Halterde, en azından dört veya beş altın madalya alacağız."

Olimpiyat Resimleri İçin Tıklayınız

CRI Resmi Sitesindeki Habere Ulaşmak İçin Tıklayınız

Türkiye'den Çin'e Bir Dostluk Öyküsü

Türk-Çin Dostluk Vakfı

Image description

İştirakleri

Avrasya Petrol Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Kuruluşu: 30.03.1990
Faaliyet Alanı: Petrol Ürünleri, Mermer ve Madencilik
Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Avrasya Medikal Sağlık Ürünleri Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.

Kuruluşu: 24.05.2001
Faaliyet Alanı: Medikal, Kozmetik, Taahhüt, Dış Ticaret
Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Türk-Çin Dostluk Vakfı

Kuruluşu: 24.12.2009
Faaliyet Alanı: Kültür, Sanat, Eğitim
Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız