HASAN ÇAPAN

Türkiye-Çin Arasındaki Köprü

Yabancı Basında Hasan ÇAPAN

CRI Tarafından Hasan ÇAPAN'la Yapılan Sohbet (26 Nisan 2005)

Image description Türkiye'deki Avrasya şirketi, çok yıldır Çin'de ticaret yaptı. Şirketin Genel Müdürü Hasan Çapan, kısa süre önce Beijing'de Çin Uluslararası Radyosu muhabirine bir demeç vererek, Avrasya'nın Çin'deki işleri hakkında bilgiler verdi.

CRI: Şirketiniz hakkında kısa bilgi verir misiniz?

Çapan: Tabii, benim şirketim burada küçük çaplı da olsa, petrol işi yapıyor. Şu anda, demir yolu konusunda Türkiye ve Çin arasında bir proje üzerinde çalışıyorum. Ayrıca, kozmetik işinde Türkiye'ye bir temsilcilik aldım. Bir firmanın Türkiye, Avrupa ve Amerika temsilciliğini aldım. Bunun için network sistemi kurdum ve o sistemle yeni pazarlamaya başladım. Türkiye'de ofiste 150-160 kişilik çalışma grubum var. 60 kişi fabrikada çalışıyor.

CRI: Siz Çin'deki işlerinize ne zaman başladınız? Şu an işleriniz nasıl gidiyor?

Çapan: Ben, Çin'e önce dostluk kurarak ve uzun yıllar dostluk için buraya geldi. Ama bu geliş-gidişler esnasında, o kadar çevrem oluştu ki. Bundan sonra, Çin'de iş yapmak arzusu ve isteği doğdu. Çin'de çok dostum var. Bütün şehirlerinde var. Çin'in çok şehirleri gezdim. İşlerim çok iyi gidiyor. Çin ve Türkiye arasındaki demir yolu konusunda çok ciddi gelişmeler var. Bu, Türkiye ve Çin'in Avrupa'ya açılan çok büyük bir projesi olacak. Bu proje, Çin'in Avrupa'da ne kadar geliştiğini, teknolojinin Çin'de ne kadar iyi olduğunu, bütün dünyaya gösterecek. Bu projenin olması için 3 yıldır çalışıyorum. Sayısız defalar buraya geldim. Buradan bir sürü heyetler götürdüm, görüştürdüm, resmi olarak. Tabii ki, bunlar gurur verici ve keyifli işler. Bunun başarılı olup, trenin yürüdüğünü görürsem, tabii daha da mutlu olacağım.

Mayıs'ın 25'inde, Çin'in vereceği uygun bir kredi teklifiyle girebilirsek, proje alma şansımız çok yüksek. Artık son aşamaya geldik. Tamamen, Çin'in vereceği uygun bir krediye kaldı. Ama Çin hükümet yetkilileriyle defalarca görüştük. Bu projeye çok sıcak bakıyorlar, politik olarak bu projeyi destekliyorlar. Türkiye de, Çin'in bu projeyi yapmasını çok arzu ediyor ve çok sıcak bakıyor.

CRI: Şimdi, Çin'de sabit ortaklarınız var mı?

Çapan: Şu anda, Çin'de beraber çalıştığım, tabii ki temsilciliği yaptığım şirketler var. Ortaklarım derken, temsilcileri yaptığım şirketler var. CMC var, CRCC var. CMC, ticari bir şirket. CRCC demir yolu şirketi. Pulana var, bu kozmetik fabrikası. Tianjing'de, Milenyum İlaç var. Milenyum İlaç'la iş yapıyorum. Onların ilaçlarının Irak pazarına girmesi için çalışıyorum. Ayrıca, Çin şirketlerinin çok büyük bir grubunun, Irak'ta ticaret merkezi açması için çalışıyorum.

CRI: Gelecekte, işlerinizi genişletmek için planınız var mı?

Çapan: Gelecekte, kesinlikle kozmetik konusunda, tabii ki daha başka şirketlerle işbirliği yapmak istiyorum. Bu network sistemi içerisinde, çünkü network sistemi çok geniş bir sistem. Bir de yalnız Türkiye değil, bütün dünyaya açılan bir sistem olduğu için, onun içerisinde en az 200 veya 250 çeşit yani daha yeni ürün belirleyip, yeni firma bulup koymamız lazım ki, sistem yaşaya bilsin. Bunun yaşaması için de, burada araştırma ve geliştirme sistemi oluşturacağız.

CRI: Geçen yıl, siz Çin'de bir acetayı açtınız? Çin'de işlerinizi geliştirmek istiyor musunuz?

Çapan: Şu an, burada bir temsilciliğim var. Ulay isminde, ama burada oldukça araştırma ve ürün hazırlama ekibi kurmak için çalışmalar yapıyoruz. Onu da en kısa sürede başlatacağız. Çin'de çok uzun zaman çalışmak istiyorum. Sebebine gelince önce, ben Çin'i çok seviyorum. Kültürel olarak bağlarımız var. Yemek yerken çok rahatız, sohbet ederken çok rahatız. Aile yapılarımız, aile tarzımız hemen hemen aynı. Onun için birbirine çok benzer taraflarımız var. Bunun için, kültürel bağdan dolayı çok da mutluyum. Her sene dostlarımın olduğu bölgelere gidiyorum.

CRI: Siz Çin'e çok defa geldiniz, Çin'in size bıraktığı izlenim nasıl? Çin'deki yaşamınız nasıl geçti?

Çapan: Değişen dünya içerisinde, Çin, şu anda çok hızlı büyüyen ve gelişen dev bir endüstriye sahip. Tabii ki, kalabalık nüfusunun ve insan gücünün fazla oluşunun etkisi var. Çin, dünya için çok önemli, dünyadaki politik dengeler için çok önemli. Çin hem ticari, hem siyasi olarak, Asya için Kafkaslar için çok önemli bir büyük ülke.

CRI: Çin'de iş yapmak isteyen başka Türk şirketleri, işadamları için önerilerde bulunur musunuz?

Çapan: Ben, Türkiye'deki iş yapan, ticaret yapan sanayici olsun, ticaret erbabı olsun, hatta ve hatta küçük ölçekli yani küçük küçük sanayici olsun, onların hepsinin Çin'i gelip görmesini istiyorum, Çin'i tanımasını istiyorum, Çin'i araştırmasını istiyorum. Çünkü, geleceğin ticareti burada, başarılı olmanın anahtarı da burada. Herkesin gelip Çin'e, kendi konusuyla ilgili iyi bir araştırma yapıp, Çin nasıl başarılı oluyor, buraya gelip araştırıp görmesi lazım. Buradan, hem bilgi, hem teknoloji alması, hem de işbirliği yapması lazım. Hatta Çin'e gelip yatırım bile yapması lazım, büyük sanayiciler için. Ben burada çok mutluyum. Ben Çin'e gelmiş olmaktan da çok mutluyum. Ben Çin'e her gelişimde, kendi evime gelmiş gibi hissediyorum.

CRI Resmi Sitesindeki Habere Ulaşmak İçin Tıklayınız

Türkiye'den Çin'e Bir Dostluk Öyküsü

Türk-Çin Dostluk Vakfı

Image description

İştirakleri

Avrasya Petrol Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Kuruluşu: 30.03.1990
Faaliyet Alanı: Petrol Ürünleri, Mermer ve Madencilik
Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Avrasya Medikal Sağlık Ürünleri Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.

Kuruluşu: 24.05.2001
Faaliyet Alanı: Medikal, Kozmetik, Taahhüt, Dış Ticaret
Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Türk-Çin Dostluk Vakfı

Kuruluşu: 24.12.2009
Faaliyet Alanı: Kültür, Sanat, Eğitim
Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız