HASAN ÇAPAN

Türkiye-Çin Arasındaki Köprü

Türk Basınında Hasan ÇAPAN

Yeni Yıl Türkiye'de Çin Kültür Yılı Olacak - Türk-Çin Dostluk Vakfı

Image description

Türkiye'de 2012 Yılının "Çin Kültür Yılı" olarak kabul edilmesinin ardından etkinlikler, Ankara'da düzenlenen bir resim sergisiyle başladı.

Türkiye’de 2012 yılının Çin Kültür Yılı olarak kabul edilmesinin ardından etkinlikler, “Ünlü Çin Ressamların Fırçasından İpek Yolu” resim sergisi ile başladı.

CerModern'de gerçekleşen serginin açılışına Bakan Ertuğrul Günay ile TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Çin'in Ankara Büyükelçisi Xiaosheng Gong, Çin Kültür Bakan Yardımcısı Yang Zhijin, Türk Çin Dostluk Vakfı Başkanı Hasan ÇAPAN ve her iki ülkeden değerli konuklar katıldı.

Tarihi İpek Yolu’nu anlatan resimlerin yer aldığı sergide konuşan Ertuğrul Günay, 2012 yılının Türkiye’de Çin Kültür Yılı olarak kabul edildiğini, 2013 yılının da Çin’de Türkiye Kültür Yılı olacağını dile getirdi.

Bakan Günay, Çin ile ilişkilerin dünya barışı için bir barış köprüsü olması dileğinde bulundu. Yeni yüzyılda, Çin’in ön planda olacağına inandığını anlatan Günay, sözlerine şöyle devam etti: “20 yüzyılda Amerika, dikkatleri üzerine çeken ülkeydi. Çin’deki gelişmeleri yakından takip eden birisi olarak söylüyorum ki 21. yüzyıl Çin’in ön planda olacağı bir yüzyıl olacak. Yine bir diğer ülkenin de Türkiye olacağına inanıyorum.” dedi.

Çin’in Ankara Büyükelçisi Gong Xiao Sheng ise Tarihi İpek Yoluna vurgu yaparak, ipek yolunun bir dostluk yolu olduğunu, Türkiye ile olan tarihi dostluğu daha da geliştirmeyi arzuladıklarını bildirdi.

Türk-Çin Dostluk Vakfı Resmi Sitesindeki Habere Ulaşmak İçin Tıklayınız

Türkiye'den Çin'e Bir Dostluk Öyküsü

Türk-Çin Dostluk Vakfı

Image description

İştirakleri

Avrasya Petrol Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Kuruluşu: 30.03.1990
Faaliyet Alanı: Petrol Ürünleri, Mermer ve Madencilik
Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Avrasya Medikal Sağlık Ürünleri Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.

Kuruluşu: 24.05.2001
Faaliyet Alanı: Medikal, Kozmetik, Taahhüt, Dış Ticaret
Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Türk-Çin Dostluk Vakfı

Kuruluşu: 24.12.2009
Faaliyet Alanı: Kültür, Sanat, Eğitim
Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız